Lovčice  (Sokol)

" Fotbalisté z Lovčic pokud měli zájem hrát, nacházeli útočiště v okolí, zejména pak v Chlumci, Běrunicích a Převýšově.  Začátky se datují někdy kolem roku 1931 ? Zmínka v tisku o Lovčickém fotbale se objevuje kolem druhé světové války.

Až v roce 1959 došlo k výraznému oživení tělovýchovné činnosti v obci a to znovuzaložením fotbalu a ustavením oddílu kopané jako součásti tělovýchovné jednoty Sokol. Během jarní části bylo upraveno hřiště na Pekelci, sehráno několik přátelských utkání a od podzimu téhož roku pak mužstvo nastupovalo v pravidelných mistrovských soutěžích okresu Nový Bydžov. Vedlo si od počátku celkem úspěšně a po podzimu bylo na 2. místě.

Za kabiny sloužila klubovní místnost a přísálí U Horáčků, občerstvení o poločasech a „sprchy“ po zápasech byly na dvoře u Myšků č. 200 i ostatních přilehlých domech. Nadšení, elán, hlad po fotbale a sportu vůbec byly takové, že brzy bylo zřejmé, že hřiště na Pekelci nebude stačit. Od myšlenky vybudovat nový sportovní stadion nebylo daleko k činu. Ještě téhož roku se v zimních měsících začalo s prvními pracemi na jeho výstavbě. Začalo se doslova na zelené louce a téměř bez finančních prostředků. O to však s větší chutí a zapálením. Různými způsoby se sháněl materiál. Někdo sehnal zdarma škváru na běžeckou dráhu v Rafinerii ve Skřivanech, jiný levnější prefabrikáty v Prefě v Městci, další svařil z odpadového materiálu v Kovoplastu sloupky na oplocení, někdo sehnal mechanizaci na úpravu hrací plochy a tak by bylo možné pokračovat. Postupně převzal celou výstavbu do akce „Z“ MNV. Organizovali se brigády, zapojena byla široká veřejnost. Jak je uvedeno ve výroční zprávě oddílu z r. 1961, bylo od započetí základů až po dání stavby pod střechu odpracováno našimi občany a mládeži téměř 4000 brigádnických hodin. Stadion byl slavnostně otevřen 20. 8.1961 (hrací plocha, běžecká dráha a pokladna). Objekt kabin byl pak dokončován později. Definitivně tak bylo opuštěno staré hřiště na Pekelci.

V roce 1960 bylo založeno mužstvo žáků a o rok později i dorost. Byl tak položen základ pro doplňování mužstva a výchova mladých hráčů se pak stala trvalým krédem v činnosti oddílu. V roce 1961 přišli z Chlumce hráči žijící v sousedních Lišicích

 

 

a začalo se postupně formovat mužstvo, které po doplnění z řad vlastních odchovanců v sezóně 1964/64 poprvé vybojovalo postup do okresního přeboru.

Fotbalové mužstvo dospělých po celou dobu působí v okresních soutěžích a v různých časových intervalech se pohybuje mezi III. třídou a okresním přeborem. Ten hraje také v současné době a to od roku 1993. Pravidelně hrají své soutěže žáci, s přestávkami dorost a od roku 1996 hraje ve IV. třídě i B mužstvo."

Tolik klubová internetová kronika asi nejzápadnějšího týmu našeho okresu (který patří k těm, které se nikdy nepodívali do krajských soutěží) a teď konkrétně projdeme časovou osu:

Její stopa začíná (podle aktuáklě dostupných pramenů) v letech 1959 až 61 v okresním přeboru, ze kterého ale sestupují. Tři roky se solidně umísťovali ve III.třídě, což byla tehdejší nejnižší soutěž. Následoval postup a  pěl let v okresním přeboru (podprůměrná umístění) a po sestupu šest ve III.třídě, která už nebyla tou nejnižší soutěží (tam si vedli spíše průměrně). Pak postup z druhého místa a šest let v okresu, s postupně sestupnou tendencí vygradovanou sestupem do III.třídy. Z toho období se mezi střelci objevovala jména jako: Pilař,Hnojil, Hlásek, Písař, Poříz nebo vojtíšek.  Od roku 1981 do sezóny 1985/86 pravidelně každoročně střídají postupy a sestupy mezi okresem a III.třídou. Nejhorší období pro tým na staré cestě z Hradce do Prahy  přišlo v roce 1986/87 kdy je reorganizace dostala do nejnižší IV.třídy. Natěstí jen na jeden jediný rok, což je v královehradeckém okrese celkem výjimka. Během další sezóny se tedy dokázali dostat výš a na šest let se zabydleli ve III.třídě. Toto veskrze podprůměrné působení zakončili postupem do okresu (po 10ti letech). Tam vydrželi dlouhých 14 sezón, takže pro klub to bylo nejúspěšnější období. V okrese se postupně propracovali mezi průměrné týmy ale pád do "trojky" nakonec přišel a to v sezóně 2006/2007. To už ve IV.třídě působilo 11 let jejich Béčko, které hrálo tuto soutěž až do ročníku 2014/15, po té na tři roky svou činnost přerušilo, kvůli pádu Áčka do III.třídy, aby se s postupem svého hlavního týmu do bydžovské "čtyřky" vrátilo. Co se týče " áčka" Lovčic, ten po sestupu ve " trojce"  bojoval dva roky.  Na rok si opět pobyl v okrese, ze kterého opět po ročním působení spadl, aby se do okresu za další rok vrátil a posléze v něm vydržel pět podprůměrných sezón. Pád tedy zlikvidoval jejich záložní tým, ale po dvou letech dokázal Sokol Lovčice v sezóně 2017/18 postoupit a oživit tím opět i svůj B tým. Nicméně jen na jednu sezónu (2018/19). Áčko hraje v setóně 2022/23 okresní přebor.

 

Foto ze sezóny 1970/71: